05:23 - 3királyfi3királylány
Kétkeresős családot üzemeltetni nem kis kihívás. Minden perc számít, hogy valahogy egyensúlyt találjunk munkánk és magánéletünk, a munkahelyi és otthoni feladataink között, és valahogy időt tudjunk szakítani saját magunkra is.
Dolgozó szülőnek lenni nem kis kaland. Te lehetsz a világ legjobb anyukája vagy apukája még akkor is, ha nem töltesz minden percet a gyerekeiddel. Nem az a számít, hogy otthon vagy-e velük egész nap, hanem az, hogyan használod ki a rendelkezésetekre álló időt.
A Forbes minapi cikkéből kiválogattuk a legjobb ötleteket, amelyek megkönnyíthetik az időbeosztást, a házimunkán való osztozást és csökkentik a stresszt a mindennapokban. Ti hogy csináljátok? Írjátok meg nekünk kommentben!
A legfontosabb: ne szabadkozz a döntésed miatt. Amiatt magyarázkodni, hogy kisgyerekes anyaként munkát vállalsz, olyan mintha miniszoknyát vennél fel, és állandóan lefelé húzogatnád.
Időnyerő tippek:
Legyél kiszámítható! Nagyon pontos indulási és érkezési menetrended legyen és ragaszkodj hozzá, amennyire lehet.
Ne higyj senkinek, a rugalmasság időrabló: ha rugalmas a munkarended, akkor is igyekezz valami rendszert vinni bele.
Esténként készítsetek össze mindent, ami a másnap reggel indulásig kellhet, a ruhákat is.
Vasárnaponként tervezzetek meg mindent a családtagok heti időbeosztásától kezdve az étkezésekig bezárólag. Ezzel rengeteg vitát és veszekedést elkerülhettek, nincs stressz, időt és pénzt takarítotok meg.
Írj le minden teendőt a bevásárlólistáttól a gyerekek iskolai uzsonnásdobozának tartalmáig és tedd jól látható helyre. Nem tudsz feladatokat delegálni, ha csak te tudod, hogyan kell azokat megoldani.
Segíts a párodnak partnernek lenni! Dicsérd többet, kritizáld kevesebbet, és adj neki lehetőséget arra, hogy az otthoni feladatokban nagyobb részt vállalhasson.
Vonjátok be a gyerekeket az otthoni teendőkbe, természetesen az életkoruknak és a habitusuknak megfelelően. Ennyivek több időtök jut majd egymásra.
Lehetőség szerint minden ügyedet az otthon-gyermekintézmény-munkahely háromszögben intézd a fodrásztól a fogorvosig.
Legyen segítő hálózatod: két anyuka, akinek a gyereke azonos csoportba vagy osztályba jár a tiéddel. Ha segítesz nekik amikor tudsz, könnyebb lesz tőlük szükség esetén segítséget kérned.
Próbáljatok második, sőt harmadik vagy akár negyedik "védelmi vonalat" biztosítani azokra az esetre, ha a gyereknek csak valami apró problémája van, amiért nem mehet közösségbe, vagy valamiért zárva tart az intézmény egy-egy napra, vagy a személy, akire biztátok volna a gyerek(ek)et, valami miatt lemondja a gyerekfelügyeletet. Sok idegeskedéstől kímélitek meg magatokat.
Csak a család
Merjetek kikapcsolni! Legyen olyan időszak minden nap, amikor kikapcsoltok minden kütyüt és képernyőt, és teljes mértékben a egymásra figyeltek.
Alakítsatok ki szokásokat, olyan tevékenységeket, amit rendszeresen együtt csinál az egész család. Naponta legalább egy étkezést együtt, egy asztalnál ülve töltsetek el.
Készüljetek a hétvégékre, a szünetekre, a vakációra! Beszéljétek meg a gyerekekkel, milyen közös programokat terveztek.
A nagy rohanásban is tudjátok kimutatni az érzelmeidet: sosem lehet túlzásba vinni a figyelmességet és a gyengédséget.
Jusson időd a párodra és magadra is!
Fel kell töltődnötök, különben biztosan kimerültök.
Legyen legalább napi húsz perc, amit kizárólag a pároddal töltesz, és csak egymásra figyeltek.
Hangoljátok össze az alvási ciklusotokat: az egyszerre fekvő pároknak a szakemberek szerint jobb a szexuális élete
Szakítsatok időt magatokra! Építsetek be a heti menetrendbe a mozgást, vagy szépségápolást, a lényeg, hogy lazítsatok egy kicsit és érezzétek jól magatokat!
Lehetőség szerint hetente egy estét töltsetek házon kívül – egymással vagy a barátaitokkal. Együtt vagy akár külön-külön is.
És végül: készüljetek fel arra, hogy lesznek nehezebb pillanatok, de emlékezzetek arra, hogy ezek nem rossz napok, vagy hetek, csak alkalmi történések. Próbáljátok a lehetetlen helyzeteket is kellő iróniával kezelni, sokkal könnyebb lesz mindnyájatoknak.