Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

single mother

Hogyan teremthet viszonylagos egyensúlyt a munkája és a családi élete között az, akinek egyedül kell megoldania mindent? Múltheti posztunkban a kétkeresős családok nehézségeinek megoldására próbáltunk tippeket adni, most az egyszülős háztartások következnek.

Rengeteg szülő neveli egyedül a gyermekeit. A 2011-es népszámlálás szerint minden ötödik család ilyen ma Magyarországon, és 797 ezer gyermeket nevel egy szülője (87 százalékukat az édesanyjuk). Az egyedülálló szülőknek társ híján sokszorosan nehezebb az életük, hiszen minden felelősség az ő vállukra nehezedik, ők a kenyérkeresők a családban, és a környezetük is gyakran és alaptalanul előítéletes velük szemben. 

A következő tanácsokkal őket szeretnénk segíteni. (A tippeket innen szedtük)


Legyen segítői hálózatod!

Építs fel magad köré egy támogatói kört: ha elszigeteltnek érzed magad, ha a családod nem tud segíteni, legyen egy barátokból, ismerősökből, anya- vagy apatársakból álló hálózatod, akikre biztosan számíthatsz. Vedd igénybe akár helyi közösségek segítségét, a lakóhelyeden szinte biztosan találsz valami civil vagy akár egyházi szervezetet, amelyik segítségedre lehet, és ahol hasznos ismeretségekre tehetsz szert.


Ne félj segítséget kérni!

Könnyen lehet, hogy vannak körülötted olyan emberek, akik szívesen nagyobb szerepet vállalnának az életetekben – merd őket közelebb engedni magatokhoz! Keress olyan szülőtársat, akire rá mered bízni a gyereke(i)det, és akinek alkalomadtán te is szívesen vigyáznál a gyermekeire. Hidd el, mindenki örül egy ilyen lehetőségnek, különösen ha a gyerekek amúgy is jól kijönnek egymással.

Ha több ilyen családot ismersz, bővítsd ki a kört, és alakítsatok ki egymás számára ingyenes és viszonosságra épülő gyerekfelvigyázói csoportot.


Készíts minden eshetőségre kész forgatókönyvet!

Mindig tudd, hogy mitévő legyél, ha valamiért nem a tervezett módon alakul a napotok, de neked halaszthatatlan dolgod van. Készíts elő B- C- és D-tervet, hogy ne kelljen aggódnod, megbízhatónak tartanak-e a munkahelyeden.

Legyen egy listád olyan emberekről, akiket bármilyen esetben segítségül hívhatsz. Bármilyen vészhelyzet esetére legyen részletesen leírt feladatsorod a tennivalókról, ezt mentsd el a telefonodba, és otthon tartsd jól látható helyen, készíts belőle másolatot és add oda mindenkinek, aki abba a helyzetbe kerülhet, hogy a távollétedben neki kell intézkednie: rokonoknak, barátoknak, bébiszitternek, szomszédoknak.


Vigyázz magadra!

A túlterheltség veszélyes, az egyedülálló szülők különösen ki vannak téve annak, hogy saját maguk jóllétéről megfeledkeznek. Figyelj arra, hogy mit és mennyit és hányszor eszel egy nap. Szakíts időt a mozgásra, ha másképp nem megy, a gyerekekkel együtt: sétáljatok, táncoljatok, biciklizzetek, focizzatok. A rendszeres testmozgás feltölt energiával, vidámabb és csinosabb is leszel tőle.

Próbálj rendszeresen időt találni arra, hogy a barátaiddal találkozz, lazíts, szépítkezz, ismerkedj, vagy akár csak céltalanul sétálgass. A családod minden tagjának jót teszel ezzel.

A kikapcsólódás nem lehet pénzkérdés: menjetek el piknikezni, iratkozzatok be a könyvtárba, menjetek el ingyenes kulturális rendezvényekre.

Pihenj! Muszáj eleget aludnod. Próbálj minden este azonos időben lefeküdni.


És végül: Ha nem saját szabad akaratodból lettél egyedülálló szülő és úgy érzed, nem tudsz megbirkózni minden nyakadba szakadt feladattal és felelősséggel, fordulj szakemberhez, vagy járj el egy önsegítő csoportba. A stressz, a depresszió és a harag nem múlik el magától. Kérj és fogadj el segítséget ezek kezelésére.

Családbarát gyakorlatok - GE

04. 09.
0 Komment
0 Reblog

Most induló sorozatunkban különböző cégek családbarát programjait mutatjuk be. Szeretnénk megismertetni ezeket a jó gyakorlatokat, amelyek reményeink szerint inspirációt és ötleteket adnak majd nemcsak a HR-rel foglalkozó szakembereknek, hanem a kisebb vállalkozások vezetőinek, munkatársainak is. Többször olvashattatok itt már arról, hogy miért éri meg támogatni a női karriereket, és családbaráttá tenni a munkahelyeket, mostantól néhány héten át keddenként azt is  megtudhatjátok, hogyan érdemes belekezdeni, milyen ötletek és gyakorlatok működnek már Magyarországon.

Family, Botanical Reserve, Nelson, NZ-4

Elsőként egy nagymúltú multinacionális vállalat, a General Electric  munkatársa, Marton Éva írta meg nekünk, hogyan igyekeznek segíteni a karriert tervező nőket, a gyermekükkel otthon lévő kismamákat, és a vállalatnál dolgozó szülőket. 

Menni vagy nem menni, ez itt a kérdés!

Pontosabban munkába visszamenni vagy nem menni? Mikor menni? Hogyan menni? Hová menni?

Minden dolgozó nőben felmerül ez a kérdés.

Ha gyermekvállalás előtt áll, akkor azért, ha éppen otthon van a gyermekével akkor azért, ha pedig éppen vissza készül állni a régi kerékvágásba, és a gyermek(ek)kel otthon töltött időszak végéhez közeledik, akkor pedig különösképpen.

Jómagam mindhárom szituációba könnyedén bele tudom képzelni magam, hiszen két kislány édesanyjaként dolgozom a General Electric (GE) egyik magyarországi üzletágánál, ahol szakmai munkám mellett az üzletágunk Women’s Network szervezetét vezetem, illetve az üzletágakon átívelő Mentoring Program vezetője vagyok.

A GE-ben nagy figyelmet fordítunk arra, hogy segítsük a kismamák munkába való visszatérését. A GE-n belül működő Women’s Network szervezet a női vezetők karrierjének segítése és a fiatal tehetségek támogatása mellett elindította a Working Mother Reintegration Programot. Ez azt jelenti, hogy minden üzletág képviselteti magát a programban, van egy-egy felelős, aki önként vállalta azt, hogy kézben tartja és szervezi az üzletágakon átívelő programokat, illetve a kismamákkal való kapcsolattartást. Elsőként egy központi blog rendszert hoztunk létre „Szülői Értekezlet” néven, mely segítségével közreadjuk a legfrisebb üzleti híreket, programajánlókat. Mind a dolgozó, mind a kisgyermekükkel otthon lévő kollégák hozzászolhatnak, megoszthatnak, kommunikálhatnak a blogon keresztül. A blog megszületése után nem sok idő telt el, és azt tapasztaltuk, hogy nem csak a kismamák, de a dolgozó édesapák is aktívan részt vettek a közösségi életben, ezért idén már „Working Parents” néven, kibővített körben folytatjuk a munkát.

Minden üzletágban rendszeresek azok az előadások, kerekasztal beszélgetések, programok, amelyek nőknek, női vezetőknek, családosoknak szólnak. A különböző eseményeken részt vevők megismerhetnek példaértékű női karriermodelleket, workshopokon találkozhatnak hozzájuk hasonló cipőben járó kollégákkal, előadásokat hallgathatnak work-life balance vagy éppen self branding témában. Legutóbb az érdeklődők részt vehettek egy „Visszatérés a munka világába szülőként” témájú programban is, melyet szakképzett coach vezetett, és folyamatosan csatlakozhatnak a sikeres Mentoring Programunkhoz is.

A GE többek között ezekkel a lehetőségekkel igyekszik hozzásegíteni a fenti kérdések megválaszolásához a dolgozóit, de a döntést természetesen mindenkinek saját magának kell meghoznia a családjával egyetértésben, harmóniában.

Elégedetlenek magukkal az apák

03. 22.
0 Komment
0 Reblog

Father and Son


Leginkább a dolgozó apák szenvednek a rájuk nehezedő nyomástól: szorítja őket az idő, problémákat okoz az otthoni és a munkahelyi kötelezettségeik kötötti egyensúly megtalálása.

Egy nemrégiben publikált amerikai felmérés szerint a férfiak rosszabbul élik meg a terhelést: bár több szabadiővel rendelkeznek, de nagyobb arányban vallották meg, hogy gondjaik vannak munkájuk és a magánéletük összehangolásával. Úgy érzik, nem elég jó apák.

Az apák több időt töltenek ma ház körüli és háztartási munkákkal, gyermek-, idős- és beteggondozással, mint fél évszázada tették, ugyanakkor a fizetett munkával töltött idejük alig csökkent. Nagyjából feleannyi időt töltenek gyermekeikkel, mint a nők (bár kétszer annyit, mint egy 1965-ös kutatás szerint), és ez bántja őket, kevésbé érzik magukat jó szülőnek. 46 százalékuk érzi úgy, hogy nem tölt elég időt a gyermekeivel, míg az anyáknak csak a 23 százaléka nyilatkozott így.

Az amerikai anyák jelentős része részmunkaidőben dolgozik, és majdnem kétharmaduk elégedett a saját szülői teljesítményével. A fizetett munkát nem végző nők bizonytalanabbak, a dolgozó apákhoz hasonlóan csak kevesebb mint kétharmaduk értékelte úgy, hogy kiváló, vagy legalábbis nagyon jó szülője gyermekeinek.

Balansz

blogavatar

Gyermek- és munkavállalás, párkapcsolat és karrier? Itt megtudhatod, mi az a családbarát munkahely, és miért jár jól mindenki, ha egyensúlyt teremt munkája és magánélete között.

Hirdetés

Facebook